€2,925.00
Een speels en energiek werk dat meteen de aandacht trekt. De krachtige groene typografie contrasteert met de ruwe, donkere achtergrond en geeft het werk een directe, bijna rebellieuze uitstraling.
De letters zijn uitgesneden en vervaardigd uit staal, wat het werk een extra grafisch en sculpturaal karakter geeft. Taal en materiaal komen samen in een krachtige boodschap vol humor, energie en levenslust.
A playful and energetic piece that instantly grabs attention. The bold green typography contrasts with the rough, dark background, giving the work a direct and almost rebellious character.
The letters are cut out and crafted from steel, adding a strong graphic and sculptural dimension to the piece. Language and material merge into a powerful message filled with humor, energy and vitality.
| Weight | 42 kg |
|---|---|
| Dimensions | 100 × 100 cm |
| Artist | Wim Franssens |
| Title | Kheb Goesting |
| Price Range | Collector's Selection (<€5.000) |
| Size Range | Large 60-120cm |
| Technique | Steel – Stainless Steel |
| Category | Contemporary art |
| Style | Wandobject – Mixed media |
| Country of Origin | Belgium |
| Signature | Original Artwork |
| Condition | New |
| Frame | No, without frame. |
| Viewing at the Artist by appointment? | Yes in Boom, Belgium. |
€2,925.00
€950.00
Copyright © 2025 Marté Comm.V. – Cookie Policy – Legal Policy – Privacy Policy
