€359.00
Het werk is geïnspireerd door het idee dat iedereen zich soms verschuilt achter een façade. Wat we tonen aan de buitenwereld is niet altijd wat er vanbinnen leeft. Achter de heldere kleuren en strakke contouren schuilt een gelaagdheid van emoties, een spel tussen identiteit en bescherming, tussen zien en gezien worden.
The work is inspired by the idea that everyone sometimes hides behind a façade. What we show to the outside world is not always what lives within. Behind the bright colors and clean contours lies a layered emotional depth, a play between identity and protection, between seeing and being seen.
| Weight | 2 kg |
|---|---|
| Dimensions | 60 × 60 cm |
| Artist | Jolien Henriet |
| Title | Iedereen draagt een masker |
| Price Range | First Collectors (<€500) |
| Size Range | Medium 35-60cm |
| Technique | Acrylic on canvas |
| Category | Figurative |
| Style | Geometric / Cubist-inspired / Pop Art |
| Country of Origin | Belgium |
| Signature | Original Artwork |
| Condition | New |
| Frame | No, without frame. |
| Viewing at the Artist by appointment? | Yes in Dendermonde, Belgium. |
€480.00
€255.00
Copyright © 2025 Marté Comm.V. – Cookie Policy – Legal Policy – Privacy Policy
