€2,095.00
Een figuur uit de Griekse mythologie, die verliefd werd op zijn eigen spiegelbeeld. Narcissus wees alle liefde af, waaronder die van de nimf Echo.
Als straf voor zijn ijdelheid en afwijzingen werd hij door de goden gedoemd verliefd te worden op zijn eigen spiegelbeeld, waarna hij wegkwijnde.
A figure from Greek mythology who fell in love with his own reflection. Narcissus rejected all love, including that of the nymph Echo.
As punishment for his vanity and rejection of others, the gods doomed him to fall in love with his own reflection, after which he slowly wasted away.
| Weight | 7 kg |
|---|---|
| Dimensions | 71 × 40 cm |
| Artist | Didier Bekaert |
| Title | Narcissus |
| Price Range | Statement Pieces (<€2.500) |
| Size Range | Large 60-120cm |
| Technique | Oil on canvas |
| Category | Figurative |
| Style | Mythological / Romantic / Realistic |
| Country of Origin | Belgium |
| Signature | Original Artwork |
| Condition | New |
| Frame | Yes, framed and equipped with hanging system. |
| Viewing at the Artist by appointment? | Yes in Merchtem, Belgium. |
€590.00
€450.00
Copyright © 2025 Marté Comm.V. – Cookie Policy – Legal Policy – Privacy Policy
