€905.00
Dit tweedelige werk vertelt een krachtig en gelaagd verhaal over identiteit en oordeel.
Het eerste deel verwijst naar Bagism, het concept van John Lennon en Yoko Ono eind jaren ’60. Door interviews te geven met een zak over hun hoofd, wilden ze ontsnappen aan vooroordelen en enkel beoordeeld worden op hun woorden en ideeën.
Samen met het 2de deel vormt dit werk een stille maar indringende reflectie over hoe we kijken naar anderen en wat er gebeurt wanneer identiteit verdwijnt.
This two-part artwork tells a powerful and layered story about identity and judgment.
The first part refers to Bagism, the concept introduced by John Lennon and Yoko Ono in the late 1960s. By giving interviews with a bag over their heads, they challenged prejudice and invited people to focus solely on their words and ideas
Together with the second part, the work becomes a quiet yet striking reflection on how we perceive others and what remains when identity fades.
| Weight | 11 kg |
|---|---|
| Dimensions | 100 × 72 cm |
| Artist | Didier Bekaert |
| Title | Bagism |
| Price Range | Accessible Originals (<€1.000) |
| Size Range | Large 60-120cm |
| Technique | Digital painting/ Corel Painter |
| Category | Figurative |
| Style | Surrealisme / Expressionisme |
| Country of Origin | Belgium |
| Signature | Fine art print / giclée print |
| Condition | New |
| Frame | Yes, framed and equipped with hanging system, paper on MDF. |
| Viewing at the Artist by appointment? | Yes in Merchtem, Belgium. |
€480.00
€590.00
Copyright © 2025 Marté Comm.V. – Cookie Policy – Legal Policy – Privacy Policy
