€2,069.00
NL
Een sensueel en gelaagd werk waarin kleur en textuur in elkaar overvloeien als een natuurlijk proces. Diepe paarstinten en warme roze nuances botsen en versmelten, waardoor een levendige en organische compositie ontstaat.
De vloeiende overgangen en subtiele structuren geven het werk een zachte maar tegelijk krachtige uitstraling. Een intrigerend stuk dat blijft veranderen naarmate je er langer naar kijkt.
EN
A sensual and layered piece where color and texture flow into each other like a natural process. Deep purples and warm pink tones collide and merge, creating a vivid and organic composition.
The fluid transitions and subtle textures give the work a soft yet powerful presence. An intriguing piece that continues to evolve the longer you look at it.
| Weight | 17 kg |
|---|---|
| Dimensions | 80 × 84 cm |
| Artist | Aline Leysen |
| Title | Lavandula |
| Price Range | Statement Pieces (<€2.500) |
| Size Range | Large 60-120cm |
| Technique | Metal oxidized in multiple layers of acrylic, finished with a thin epoxy coating to stop the rusting process. |
| Category | Mixed Media |
| Style | Abstract |
| Country of Origin | Belgium |
| Signature | Original paintwork |
| Condition | New |
| Viewing at the Artist by appointment? | Yes in Temse, Belgium |
€3,339.00
€890.00
Copyright © 2025 Marté Comm.V. – Cookie Policy – Legal Policy – Privacy Policy
